Представляємо вам
Мешканці нашого господарства
Нашому племінному поголів’ю вже понад 15 років,
маточна складова є чистою лінією Азовського осетра та бестера.
Осетер
Осетер Азовський (Acipenser gueldenstaedtii) – один з 19-ти існуючих нині видів риб роду осетрів, що є складовою родини осетрових.
Ендемічний вид Понто-Каспійського басейну. Розповсюджений у водах Каспійського, Чорного та Азовського морів. В Азовсько-Чорноморському басейні існують 3 стада осетра: ріонське (кавказько-чорноморське), дніпровське (чорноморсько-українське) та азовське.
Вид має міжнародний (МСОП 3.1) охоронний статус CR (загрозливий, на межі зникнення). В Україні – вельми малочисельний, занесений до Червоної книги.
За способом життя є придонним, прохідним видом, тобто, живучи у морі, задля розмноження риба заходить у річки. Наприклад, з Каспію осетер йде на нерест, здебільшого, у Волгу, менше - в Урал, зовсім мало – до Терека, Сулака та Самуру, а на іранському узбережжі – у гирло ріки Сефідруд. Азовська популяція мігрує в дельту Дону та край рідко – в річку Кубань. Чорноморська – у Дніпро та Дунай.
Доросла тварина має видовжене, веретеноподібне тіло. Рило – коротке й тупе. Сірувато-чорне забарвлення спини контрастує із білим або жовтуватим черевцем, боки сірувато-коричневі. Вага та розміри - значною мірою варіабельні, залежно від популяції. В середньому - 110-130 см при вазі 12-16 кг. Однак, окремі особини можуть сягати до 100 кг ваги та 2,3 м в довжину. Самці дрібніші за самиць.
Статева зрілість самців настає у віці 8-10 років, самиць – пізніше на 2-4 роки. Нерест відбувається у руслі ріки, на бистрині, в місцях піщаних або кам’янистих перекатів.
В залежності від віку плодючість самиць становить 250-350 тисяч ікринок. Течія розсіює ікру, яка після осідання прикріплюється до субстрату. Її розвиток триває приблизно 3-5 діб. Ще 8-10 діб становить постембріональна стадія розвитку майбутнього малька.
Для молодих особин життя у річці може тривати більше року, після чого вони скочуються до моря, де перебувають аж до досягнення статевої зрілості.
Живиться осетер бентосною (глибинною) органікою, здебільшого двостулковими молюсками, а також крабами та всілякою риб’ячою дрібнотою.
Гібрид білуги
Бестер – гібрид двох видів риб сімейства осетрових, що було виведено шляхом штучного схрещування білуги (Huso huso) зі стерляддю (Acipenser ruthenus). Вперше отримано 1952 року в колишньому СРСР у Тепловському риборозпліднику Саратовської області професорами Н. Ніколюкіним та Н. Тимофеєвою.
Схрещування ставило за мету створити гібрид підвищеної плодючості шляхом поєднання таких якостей, як швидке зростання білуги та раннє статеве дозрівання стерляді. Наразі бестер існує у двох споріднених різновидах – білуговий бестер та стерляддєвий бестер.
На вигляд - поєднує зовнішні ознаки обох батьківських видів. Наприклад, забарвлення коливається від притаманного стерляді до типового для білуги - від світло-сірого до чорного, від яскраво-коричневого до сірувато-коричневого та насиченого коричневого. Зазвичай, спостерігається різкий контраст між темною спиною та світлим черевом.
Форма рота - проміжня між напівмісячною, як у білуги, та поперечною, як у стерляді. Від білуги успадковано дві пари трохи сплощених вусиків, інколи – із легкою хвилястістю або зазубринкою на кінці, листові придатки та бахрома відсутні.
Маса тіла сягає 30 кг, довжина – 180 см. Білуговий бестер – майже вдвічі важчий та на півметра довший.
Бестер має високу толерацію до солоності води. За умови високого насичення її киснем витримує температуру до 34 градусів. Оптимальними ж для вирощування є 20-24 градуси за Цельсієм.
Розведення – винятково штучне. Статевий продукт (чорна ікра та молоки) зазвичай отримують у зимово-весняний період, з лютого по червень (в залежності від температури води), використовуючи прижиттєвий метод видобутку, так зване «доїння». Плодючість самиць становить від 100 до 300 тисяч ікринок, а в білугового бестера може сягати 500 тисяч.
Самці дістають статевої зрілості у віці 4-5 років, самиці – у 5-9 років. Білуговий бестер визріває трохи пізніше – у 8-9 та 9-14 років відповідно.
Бестерові гробачки починають інтенсивно харчуватися в перші 3-5 діб зоопланктоном, дрібними комахами та штучними гранульованими кормами. Раціон дорослих особин складається з дрібної риби та гранульованого корму. Гібриди першого покоління за 2 роки утримування у садках та басейнах сягають ваги 1 кг і навіть більше.
Бестер, котрий від самого початку створювався задля промислового використання, на даний час є важливим об’єктом аквакультури. До речі, бестера заборонено випускати у водойми, де мешкають автохтонні істотні популяції осетрових, за небезпеки генетичного забруднення чистих видів, насамперед – білуги.
У промислових обсягах розведенням та вирощуванням бестера наразі займаються окрім України - в Німеччині, Польщі, Італії, Росії, Південній Кореї, Японії, Китаю та США.